Yaşam Bulan Figürler: 8 Ünlü Heykel Nerede, I. Seri

Dünyaca ünlü bazı heykellerin nerede bulunduklarını hiç merak ettiniz mi? Öyleyse yazı kısa bilgilerle bu eserleri sergi alanlarında ziyaret edelim.

1. Laocoön ve Oğulları (Gruppo del Laocoonte), M.Ö. 200-M.S. 60 civarı

1506 yılında Roma’da bulunan bu antik heykel, Truvalı rahip ve oğullarının deniz sürüngenleri tarafından saldırıya uğramasının tasviridir. Vatikan Müzeleri’nde sergilenmektedir.

2. Davut (David/Davide), Michelangelo, 1501-1504

Floransa’daki Akademi Galerisi’nin en önemli parçası olan Davut çok büyük anatomik kusurlar gösterir. Ancak bu Michelangelo’nun ne kadar büyük bir üstat olduğunu kanıtlamıştır. Zira, heykelin oranları aşağıdan bakıldığında doğru görülmesini sağlayacak bir perspektif hesabıyla ayarlanmıştır.

3. Aziz Teresa’nın Vecdi (L’Estasi di Santa Teresa), Gian Lorenzo Bernini, 1647-1652

Bernini’nin bakanları kendinden geçiren güzellikteki altın varaklı bu heykeli, Roma’daki Santa Maria della Vittoria Kilisesi’nin sol tarafında, tavana yakın bir yükselikte sergilenmektedir. Aslında kiliseyi ziyaret eden pek çok kişi tarafından fark edilmemektedir.

4. Semadirek Kanatlı Zaferi, M.Ö. 220-190 civarı

Kaynak: Wikimedia Commons.

Louvre Müzesi’nin ana giriş merdivenlerinde ziyaretçileri karşılayan heykel, aynı zamanda Paris‘teki en ünlü sanat eserlerinden biridir.

5. Uyuyan Hermafrodit

Yatak kısmı Gian Lorenzo Bernini tarafından eklenen heykelin kim tarafından hangi yılda yapıldığı bilinmiyor. Fakat bildiğimiz şey, Louvre’da sergilenmekte olduğu.

6. Disk Atan (Discobolus)

Orijinal antik kopyası kaybolmuş olmasına rağmen olimpiyatları temsil eden bu figürün pek çok varyasyonu bulunmaktadır. Zaten kolektif imaj haline gelen versiyonu da Roma’daki Ulusal Roma Müzesi’ndedir ve 1905 yılında keşfedilmiştir. Üstelik dengeli duruşu fiziksel olarak olanaksızdır.

7. Miloslu Afrodit (Venus de Milo), Antakyalı Aleksandros, M.Ö. 130-100

Değirmenlik Adası’nda (Milos) keşfedilen dünyaca ünlü heykel şu anda Louvre’da sergilenmektedir ve çok iyi bilindiği gibi sanat kültürünün en önemli sembollerindendir.

8. Eros’un Öpücüğüyle Yaşama Dönen Psyche (Amore e Psiche), Antonio Canova, 1787-1793

Orijinali Louvre’da sergilenirken Canova tarafından yapılan ikinci kopyası Sankt Petersburg’taki Ermitaj Müzesi’ndedir.

Serinin ikinci yazısı olan “Yaşam Bulan Figürler – 20 Ünlü Heykel Nerede, II. seri” içeriğini okumak için adının üzerine tıklayabilirsiniz.