Güle Güle Okuyun – Kendi Esprisine Gülerken Ölen Yunanlı Filozof

Kahkaha, doku ölümüyle birlikte teorik olarak doğrudan ölüme de neden olabilir. Kasların ani gevşemesi ve bilinç kaybı gerçekten nihai ölümle sonuçlanabilir. Çok yaygın sonuçlar olmasa da tarihe kaydedilmiş birkaç anekdot bulunmaktadır. Bunlardan biri de Yunan filozof Hrissipos hakkında.

M.Ö. 279 yılında bugünkü Mersin yakınlarında doğan Hrissipos, Kleantes’in öğrencisi olmak için Atina’ya taşınmıştır. Yaklaşık 700 civarı yazılmış eseri vardı ancak hiçbiri günümüze ulaşmamıştır. Genelde iki taraftan da ele aldığı tartışmalarla tanınır ve ekolünde güçlü bir otorite olarak bilinirdi.

Ölümüne dair elimizdeki iki kayıttan birinde seyreltmeden çok şarap içtiği bir festivalde öldüğünden söz edilirken diğerinde 143. Olimpiyatlar bağlam olarak aksedilir. Hrissipos bir eşeğin incir yemekte olduğunu görür ve “Eşeğe şarap verin de üstüne içsin!” der. Sonra kahkahalar içinde yere düşer ve kontrolsüz sarsıntıların ardından ağzı köpürmeye başlar. Sonrasında öldüğü anlaşılır.

Çoğu kişi Hrissipos’un çok gülmekten öldüğüne inansa da aslında alkol zehirlenmesi daha mantıklı bir nedendir. Günümüzde kanıtlayamayacağımız ve dönemin bilimi sınırları çerçevesinde hareket etmemiz gerektiği için alkol zehirlenmesini doğru kabul etmek durumundayız. Bununla beraber gülmekten öldüğüne dair hakkında kayıt bulunan tek kişi Hrissipos değildir.

Reklamlar

Beşinci yüzyılda bir Yunan ressamın, tanrıça Afrodit’i yaşlı bir kadın olarak resmettikten sonra gülmekten öldüğü rivayet edilir. Döneminde bu tanrılardan gelen bir ceza olarak anlaşılmıştır. Daha yakın tarihte ise, 1979 yılında, 62 yaşında bir izleyici, sevdiği dizinin çok komik bir bölümünde gülmekten 3 kere bayılmıştır ve ölümün kıyısından dönmüştür.[1]

Belki de gülmek en iyi ilaç değildir, ne dersiniz?

Kaynakça:
1. The Cultre Trip.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.