Sanat Bizim İçindir – 20 Ünlü Resim Nerede, III. Seri

Serinin ikinci yazısı olan “Sanat Bizim İçindir – 20 Ünlü Resim Nerede, II. seri” içeriğini okumak için adının üzerine tıklayabilirsiniz.

İzlenim, Gündoğumu (Impression, Soleil Levant), Claude Monet, 1872

Sanat tarihinin en büyük eserlerinden olmakla birlikte bu resim, izlenimcilik (empresyonizm) akımını da başlatan ve isimlendiren eserdir. Marmottan Monet Müzesi, Paris‘te sergilenmektedir.

Salıncak (Les Hasards Heureux de L’escarpolette), Jean-Honoré Fragonard, 1767

Wallace Collection’daki bu ünlü çizim, salıncakta yaşanan küçük ve yaramaz bir kazayla ilgili.

Napolyon Alpler’i Geçerken (Le Premier Consul Franchissant les Alpes au col du Grand Saint-Bernard), Jacques-Louis David, 1801

Napolyon Bonapart’ın Kuzey İtalya işgalini gösteren ve tarih kitaplarını süsleyen bu ünlü tabloyu Malmaison Şatosu’nda görmek isterseniz Paris civarlarındaki Rueil-Malmaison şehrini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Galiçya’nın Zaferi (Trionfo di Galatea), Rafael, 1514

Kaynak: Wikimedia Commons.

Roma’daki Villa Farnesina’da Sienalı bir zenginin siparişi üzerine yapılan bu eser, Yunan mitolojisindeki efsanevi bir savaşı anlatmakta.

Olympia, Édouard Manet, 1863

Tablonun döneminde sergilendiği salonda katılımcıları şok eden şey ne Olympia’nın çıplaklığı, ne de Afrikan görünümlü hizmetkarının tamamen giyinik olmasıydı. Olympia’nın bir fahişe olarak tasvir edilmiş olmasıydı. Orsay Müzesi’nde rastlayacaksınız.

Reklamlar

“Büyük” Yıkananlar (Les Grandes Baigneuses), Paul Cézanne, 1898-1905

Picasso’nun Avignonlu Kızlar’ıyla kıyaslanan ve bir koleksiyonun en büyük ve ünlü eseri olan resim Filadelfiya Sanat Müzesi’nde bulunmaktadır.

Gülen Şövalye (De Lachende Cavalier), Frans Hals, 1624

Londra’daki Wallace Collection’da sergilenmekte olan eserin esprisi, aslında gülmeyen şövalyenin suretinde bıyığın yarattığı etkidir.

Paris Sokağı, Yağmurlu Bir Gün (Rue de Paris, Temps de Pluie), Gustave Caillebotte, 1877

İzlenimci ressamın dönemin hiperrealizmi olarak tanımlanılabilecek bir ustalıkla resmettiği bu tablo Şikago Sanat Enstitü’sünde bulunur.

Moulin de la Galette’te Balo (Bal du Moulin de la Galette), Pierre-Auguste Renoir, 1876

Orsay Müzesi’ndeki güzel eser 1986’ya kadar Louvre Müzesi’ndeydi.

Beşaret (Annunciazione), Leonardo da Vinci, 1472-1475

Yaruşalem yakınlarında bir ahırda doğum yapan bakirenin müjdeleniş hikayesini, Beşaret-i Meryem’i gösteren bu tablo, İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğunun öğrenildiği sahnenin tasviridir. Uffizi Galerisi’ndedir.

Reklamlar

Haziran Alevi (Flaming June), Frederic Leighton, 1895

Sıcak tonların benzersiz kullanımının zevkini yaşatan bu tabloyu Porto Riko’daki Ponce Sanat Müzesi’nde görebilirsiniz.

Patates Yiyenler (De Aardappeleters), Vincent van Gogh, 1885

Amsterdam‘daki Van Gogh Müzesi’nin önü en kalabalık resimlerinden olan Patates Yiyenler, yoksulluğun sade mutluluğunu gösteren duygu yüklü bir yapıttır.

Shalott Leydisi (The Lady of Shalott), John William Waterhouse, 1888

Akıl almaz detay ve renk çeşitlerini içeren ve iki diğer versiyonu daha bulunan eser Londra’daki Tate Müzesi’nde sergileniyor.

Türk Hamamı (Le Bain Turc), Jean-Auguste-Dominique Ingres, 1852-1862

Harem havuzunda yıkanan kadınların bu tasviri, batının Yakın Asya kültürünün sırlarını nasıl düşlediğini gösteren çarpıcı bir eserdir. Louvre Müzesi’nde kesinlikle görülmesi gerekenlerden. Batı zihniyeti göz önünde bulundurulduğunda, figürlerin Avrupalı görünümde resmedilişi dikkat çekmektedir.

Tilkiler (Füchse), Franz Marc, 1913

Yaşamın acı ve zorluklarını geçiştirmek amacıyla huzur bulduğu hayvan figürlerini tuvaline yansıtan ve buruk bir ironi misali II. Dünya Savaşı nedeniyle 36 yaşında dünyaya veda eden bu güzel ressamın eseri New York’taki Guggenheim Müzesi’nde.

Reklamlar

Barış Dolu Krallık (The Peacable Kingdom), Edward Hicks, 1826

İncil hikayelerinden esinlenen ressamın Amerikan sanatına kazandırdığı bu ünlü yapıt, Washington’daki Ulusal Sanat Galeri’sinde gösteriliyor.

Müzisyenler (Concerto), Caravaggio, 1595

Anavatanından çok uzaktaki New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde bulunan Caravaggio tablosu, arkadaki Eros kostümlü olmak üzere, dört çalgıcı oğlanı göstermektedir.

Gece Kuşları (Nighthawks), Edward Hopper, 1942

Hopper başyapıtı olarak gösterilen resim, aslında gece vakti bir barın içerisinde yapılan sımsıcak sohbeti gösteriyor. Şikago Sanat Enstitü’sünün en ünlü parçalarından biridir.

Çiçek Hamalı (Cargador de Flores), Diego Rivera, 1935

Kaynak: diegorivera.org

Listedeki diğerleri kadar ünlü olmasa da, bu San Fransisco Modern Sanat Müzesi parçası, dramatik boyutlarda bir çiçek sepetiyle muhteşem bir vurgu gösterisi yapıyor.

Dokuzuncu Dalga (Девятый Bал), Ivan Aivazovsky, 1850

Yıkım ve doğa güzelliğini bir arada gösteren ve denizcilik öykülerine selam çakan bu ünlü eser Sankt Petersburg’taki Rus Devlet Müzesi’nde.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.