Plastiksiz Bir Dünya: Plastik Kullanımını Azaltmanın Yolları

Gün geçtikçe artan özellikle tek kullanımlık plastikler geleceğimize büyük bir tehdit oluşturuyor. Önemli olan sadece geleceğimiz değil, bize muhteşem bir hayat veren dünyamıza zarar veriyoruz. Ama bunu değiştirmek hepimizin elinde. Burada küçük fakat etkili öneriler ile sizlerin karşısındayız. Deneyin, dünyayı değiştirin.

Plastiklerin ilk olarak 1960’larda üretildiğini biliyor muydunuz? Yaklaşık 70 yıldır varlığını sürdüren plastiklerin yapımında araştırmalara göre insan sağlığına oldukça zararlı maddeler kullanılıyor.

“Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.”

Mary Mellor

Yapımındaki ana elementlerden biri petrol olan plastikler, doğada uzun süre varlığını devam ettirmesi nedeniyle aslında tüm ekosistem için büyük bir tehlike oluşturuyor. Masum gibi görünen bu plastikler, tam bir doğa katliamına neden oluyor.[1]

Sizler için bir kaç küçük ipucu hazırladık. Plastiksiz yaşamlar !

1) Büyükçe Bir Çanta Taşıyın

Bu çantamızın büyüklüğü bez çantamız, kişisel bardağımız ve saklama kabımızı içine alacak kadar olsun yeter. Dışarıda herhangi bir duruma karşı hazırlıklı olmakta fayda var! Böylece plastik poşetlerden, kullan at bardaklardan ve plastik ambalajlardan uzak durmuş olacağız!

2) Tek Kullanımlık Plastikleri Reddedin

Bu tek kullanımlık plastiklerin başında pipetler geliyor. Eğer özel bir durum yoksa lütfen ‘hayır’ deyin. Pipetlerin yanında plastik bardak, çatal, kaşık gibi plastikleri de kullanmayı reddedelim. Bunların yerine kendi bardağımızı, paslanmaz çelik çatal kaşıklarımızı kullanalım.

3) Çok Sık Çamaşır Yıkamaktan Vazgeçin

Naylon ve polyester kıyafetler yıkandığında sucul ortama plastik salınmasına sebep olur. Ayrıca aşırı yıkamada su tüketimi de artar. Önerimiz kıyafetleriniz kirlenince yıkayın ve makinanızı tam kapasite çalıştırın. Varsa “eko yıkama” seçeneğini kullanın.

4) Kıyafetlerinizi Seçin

Naylon ve polyester ürünleri almak yerine %100 pamuk ürünleri tercih edin.

5) Kozmetikte Seçici Olun

Kozmetik ürünlerinde oldukça kullanılan nanoparçacıklar veya miktoboncuklar da plastiktir. Daha anlaşılır bir şekilde bizim parıltı diye sevdiğimiz şeyler aslında plastikten ibaret. Dünyamızı her yönden plastiğe boğuyoruz ve farkında olmadan dünya ve canlılara çok büyük zararlar veriyoruz.

6) Bakım Ürünlerinizi Kendiniz Yapın

Bakım ürünlerinin çoğu plastik ambalajlar ile satılıyor. Bu da hem vücudumuza hem de dünyamıza zarar veriyor. Bunun yerine doğal çözümler uygulayabiliriz! Örneğin bal ve zerdeçal karışımı harika bir maske olabilir. Ya da seçtiğiniz yağlarla masaj yapabilirsiniz!

7) Plastikleri Dönüştürün

Artık kullanmadığınız plastikleri kullanışlı bir hale dönüştürebilirsiniz. Örneğin plastik şişe ve bardaklardan kalemlik yapabilirsiniz ya da çeşitli sepetler, kutular, hatta sehpa bile yapabilirsiniz! Biz en çok saksı öneriyoruz, oldukça güzel görünmekle birlikte çok da kullanışlı!

“Doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmalıyız Çünkü eğer doğru şeyi yapmazsak, yanlış şeyi yapacağız ve iyileşmenin değil felaketin bir parçası olacağız.”

Fritz Schumacher

8) Temizlik Ürünlerinizi Kendiniz Üretin

Plastiklerde satılan kimyasallarla dolu temizlik ürünleri bütün canlılar için zararlıdır. Onun yerine kendiniz doğal temizlik ürünleri üretebilir ya da kalıp sabunlar kullanabilirsiniz. Doğal temizlik ürünü olarak sirkeyi kullanabilirsiniz ya da karbonhidrattan faydalanabilirsiniz.

9) Geri Dönüşüm

Çok dikkat ediyoruz, özeniyoruz ama bir şekilde elimizde plastik birikiyor, değil mi? O zaman doğru geri dönüşüme! Daha fazla bilgi almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ALO 181 Çağrı Merkezini 24 saat arayabilirsiniz.

Kaynakça:
1.Sektörüm Dergisi, 2020, Plastiklerin Doğaya Verdiği 5 Zarar