Hortlak Mantar Gazabı – Karıncalara Hükmeden Mantarlar

Camponotus leonardi türü karıncalar, Amazon havzasındaki tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. Yüksek dalları kendilerine mesken edinmişlerdir. Her şey gündelik ilerlerken farz edin ki karıncanın biri orman zeminine bir adım atsın. İşte bu adım, karıncanın son hatası oluyor.

Gözle görülemeyen hiperparazitik bir mantar türü olan Ophiocordyceps unilateralis, bir hafta içerisinde karıncanın merkezi sinir sistemini etkisi altına almıştır bile. Enfekte olan karınca tuhaf davranışlar ve kontrolsüz savrulmalarla çok yakında kolonisini terk edecektir – bir daha geri dönmemek üzere.

Orman zemininin yaklaşık 25 cm yukarısına doğru ilerleyen karınca, aslında bedenini kontrol eden mantarın hükmü altındadır. Karıncayı buraya sürüklemesinin tek nedeni ise bu yükseklikteki ortamın nem dengesinin, mantarın üremesi için en elverişli oranda olmasıdır. Karınca bu konumda bir süre daha bekleyecektir.

Fosil bulgularına göre bu parazitik ilişki iki tür arasında 48 milyon yıldır bulunuyor.
Kaynak: Flickr aracılığıyla Alextkt.

Günün en sıcak saati geldiğinde karınca yakınlardaki bir yaprağın ana damarını ısıracak ve anında ölecektir. Karınca bu pozisyonda yok olana kadar kalır. Ah, mantarı mı merak etmiştiniz? O da birkaç gün içinde karıncanın başını yararak çıkacak ve çevreye daha çok katil spor saçacaktır.

Ne yazık ki bu içerik için aradığımız karınca türünün telif hakkına tabi olmayan görsellerini bulamadık. Ancak siz birçok bedava görseli depositphotos‘dan edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.