Karıncalara Hükmeden Mantarlar: Bu Mantar Karıncaları Zombiye Dönüştürüyor!

Camponotus leonardi türü karıncalar, Amazon havzasındaki tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. Yüksek dalları kendilerine mesken edinmişlerdir. Her şey gündelik ilerlerken farz edin ki karıncanın biri orman zeminine bir adım atsın. İşte bu adım, karıncanın son hatası oluyor.

Reklamlar

Gözle görülemeyen hiperparazitik bir mantar türü olan Ophiocordyceps unilateralis, bir hafta içerisinde karıncanın merkezi sinir sistemini etkisi altına almıştır bile. Enfekte olan karınca, kontrolsüz savrulmalarla çok yakında kolonisini terk edecektir – bir daha geri dönmemek üzere.

Orman zemininin yaklaşık 25 cm yukarısına doğru ilerleyen karınca, aslında bedenini kontrol eden mantarın hükmü altındadır. Karıncayı burayı seçme nedeni ise, nem dengesinin mantarın üremesi için en elverişli oranda olmasıdır. Karınca bu konumda bir süre daha bekleyecektir.

Fosil bulgularına göre bu parazitik ilişki iki tür arasında 48 milyon yıldır bulunuyor.
Kaynak: Flickr aracılığıyla Alextkt.

Günün en sıcak saati geldiğinde karınca yakınlardaki bir yaprağın ana damarını ısıracak ve anında ölecektir. Karınca bu pozisyonda yok olana kadar kalır. Ah, mantarı mı merak etmiştiniz? O da birkaç gün içinde karıncanın başını yararak çıkacak ve çevreye daha çok katil spor saçacaktır.