Tarih Öncesi Hastalık: Cüzzamın Tarihi

Cüzzam, insanlık tarihinde bilinen en antik hastalıklardan biridir. Hindistan’da bulunan kemik deformasyonları yaklaşık 5.000 yıldır aramızda yaşadığını göstermektedir. Zaten pek çok insan bu hastalığın geçmişten bir miras olduğuna inanır.

Brezilya’daki son bir araştırmaya göre cüzzam sandığımızdan daha yakınımızdadır. Hastalık armadillolar üzerinde hala yaşamaktadır. Zamanında insanlardan alıp taşıyıcı hale geldikleri bu hastalığı karşılaştıkları insanlara yeniden bulaştırmaktadırlar.

Reklamlar

Cüzzam deri lezyonlarına, sinir hasarına ve sakatlığa neden olur. Çoğunlukla aksırık ve hapşırmayla insandan insana bulaşır. Semptomlar yavaş gelişir ve hatta enfekte olduktan sonraki yedi yıl sonra yeni yeni fark edilmeye başlayabilir. ABD’de teşhis konan cüzzamlı hasta sayısı son 10 yılda yıllık yalnızca 200’dür. Çoğunlukla bu hastalığın yaygın olduğu ülkelerden gelen göçmenlerde cüzzam riski vardır.

Brezilya, Hindistan, Endonezya gibi tropikal ülkelerle birlikte Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik adalarında rastlanır. Günümüzde cüzzam tedavisi ucuzdur ve ilaçlar dünyanın hemen her yerinde bedavadır.[1]

Kaynakça:
1. The Conversation.