Tarih Öncesi Hastalık – Cüzzama Şöyle Bir Göz Atış

Cüzzam, insanlık tarihinde bilinen en antik hastalıklardan biridir. Hindistan’da bulunan kemik deformasyonları yaklaşık 5.000 yıldır aramızda yaşadığını göstermektedir. Zaten pek çok insan bu hastalığın geçmişten bir miras olduğuna inanır.

Brezilya’daki son bir araştırmaya göre cüzzam sandığımızdan daha yakınımızdadır. Hastalık armadillolar üzerinde hala yaşamaktadır. Zamanında insanlardan alıp taşıyıcı hale geldikleri bu hastalığı karşılaştıkları insanlara yeniden bulaştırmaktadırlar.

Reklamlar

Cüzzam deri lezyonlarına, sinir hasarına ve sakatlığa neden olur. Çoğunlukla aksırık ve hapşırmayla insandan insana bulaşır. Semptomlar yavaş gelişir ve hatta enfekte olduktan sonraki yedi yıl sonra yeni yeni fark edilmeye başlayabilir. ABD’de teşhis konan cüzzamlı hasta sayısı son 10 yılda yıllık yalnızca 200’dür. Çoğunlukla bu hastalığın yaygın olduğu ülkelerden gelen göçmenlerde görülür.

Brezilya, Hindistan, Endonezya gibi tropikal ülkelerle birlikte Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik adalarında rastlanır. Günümüzde cüzzam tedavisi ucuzdur ve ilaçlar dünyanın hemen her yerinde bedavaya edinilebilir.[1]

Kaynakça:
1. The Conversation.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.