Sanat Bizim İçindir – 20 Ünlü Resim Nerede, I. Seri

Hiç tarihi değiştiren ünlü eserlerin nerede bulunduklarını merak ettiniz mi? Özet bilgilerle birlikte eserlerin sergilendikleri yerleri de inceleyelim.

1) Mona Lisa (La Gioconda), Leonardo da Vinci, 1503-1504

Asıl adı “La Gioconda”  olan Mona Lisa, 1911 yılında müzeden çalınıp sonrasında bir otel odasında yeniden bulunana kadar kimsenin adını bile bilmediği bir tabloydu. Günümüzde kırılmaz cam muhafaza içerisinde sergilendiği Paris‘teki Louvre Müzesi’nde belli bir uzaklıktan görülebiliyor.

2) Yıldızlı Gece (Starry Night), Vincent van Gogh, 1889

Güney Fransa’daki sanatoryumun doğu cephesindeki pencereden dışarıya bakan Vincent, şafaktan hemen önceki manzarayı çizer. Bir de hayali bir kasaba eklediği bu eseri New York Modern Sanat Müzesi’nde bulabilirsiniz.

3) Çığlık (Skrik), Edvard Munch, 1893

Munch yürürken birden kan kırmızıya dönen bulutları fark eder ve bunların doğaya uzanan sonsuz çığlıklar olduğunu düşünür. Aslında bulutlara bu alışılagelmedik rengi veren şey gerçekten de konumun yakınlarındaki fiyortların volkanik etkinliğidir. Farklı varyasyonları Oslo Ulusal Galerisi ve Munch Müzesi’nde sergilenmektedir.

4) İnci Küpeli Kız (Meisje Met de Parel), Johannes Vermeer, 1665

İnci Küpeli Kız hayali bir figürdür. Vermeer ustaca bir ışık oyunu kullanarak burun için sınır çizgilerini belirlememiş. Yani resmin pek çok yerini aklınız kendiliğinden tamamlıyor. Bu da çoğunlukla estetik bir şekilde görmenizi sağlıyor. Lahey‘deki Mauritshuis’te sergileniyor.

5) Gece Devriyesi (De Nachtwacht), Rembrandt van Rijn, 1642

Dört metreye üç metrelik bu dev yapıt, Felemenk Altın Çağı’nın gözbebeği kabul edilir ve Amsterdam‘daki Rijksmuseum’da sergilenmektedir.

Reklamlar

6) Öpücük (Der Kuss), Gustav Klimt, 1907-1908

Egon Schiele’nin de öğretmeni olan Klimt’in en ünlü eserlerinden olan Öpücük’te yağlı boyayla birlikte altın yapraklar, gümüş ve platin mineralleri de kullanılmıştır. Viyana’daki Österreichische Galerie Belvedere’de görebilirsiniz.

7) Su Zambakları (Nymphéas), Claude Monet, 1840-1926

Aslında bir seri olan ve tam 250 yağlıboya tablo içeren bu seriyi Monet çoğunlukla katarakttan muzdarip olduğu yıllarda tamamlamıştır. Başta Paris olmak üzere dünyanın pek çok müzesinin parçası olan bir koleksiyondur.

8) Amerikan Gotiği (American Gothic), Grant Wood, 1930

Resmin adı arkada görünen evin penceresine ithafen verilmiştir ve yaygın kanının aksine sol taraftaki figür sağ taraftakinin eşi değil kızıdır. Bu tablo Şikago Sanat Enstitüsü’ndedir.

9) Whistler’ın Annesi (Arrangement in Grey and Black No.1), James McNeill Whistler, 1871

“Viktoryen Mona Lisa” da denilen tablo, ünü ABD dışına çıkan en bilindik resimdir. Paris’teki Orsay Müzesi’nde sergilenmekte.

10) Adamın Oğlu (Le Fils de L’homme), René Magritte, 1964

Kaynak: Wikimedia Commons.

Alçak bir duvarın ardındaki deniz manzarasıyla Magritte’in kendini resmettiği bu yapıt özel bir koleksiyondadır. Başka bir deyişle sahibi tarafından arz edilmedikçe ziyaret edilemez.

Reklamlar

11) Adem’in Yaratılışı (Creazione di Adamo), Michelangelo, 1512

Yediden yetmişe herkesin çok iyi bildiği ve aslında insanın tanrı yerine koyduğu zekasıyla yüzleşmesini anlatan bu paha biçilemez fresk, Vatikan’daki Sistina Şapeli’nin tavanını süslemektedir.

12) Üç Mayıs 1808 (El tres de mayo de 1808 en Madrid), Francisco Goya, 1814

Madrid’deki Prado Müzesi’nin etkileyici parçası bize Napolyon ordusunun Madrid direnişçilerine yaptığı kıyımı gösteriyor.

13) Gernika (Guernica), Pablo Picasso, 1937

Kaynak: Wikimedia Commons.

İspanyol milliyetçilerin isteği üzerine Bask topraklarındaki Gernika kasabasını bombalayan Nazi Almanyası ve Faşist İtalya’nın geride bıraktığı dehşet dolu manzara, kübist ustanın Paris’teki evinde yapılmıştır ve Madrid’deki Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi’nde sergilenir.

14) Venüs’ün Doğuşu (Nascita di Venere), Sandro Boticelli, 1484-1486

Floransa’daki Uffizi Galerisi’nin sayısız eserinden yalnızca biri olan Venüs’ün Doğuşu, İtalyan rönesansının da simgesidir.

15) Halka Yol Gösteren Özgürlük (La Liberté Guidant Le Peuple), Eugène Delacroix, 1830

Kaynak: Wikimedia Commons.

Devrimden hemen sonra cumhuriyetin simgesi olacak Üç Renk Bayrak’ı taşıyan ve özgürlüğü temsil eden kadının gözümüze çarptığı bu ünlü tablo da tahmin edebileceğiniz gibi Louvre’da bulunuyor.

Reklamlar

16) Son Akşam Yemeği (Cenacolo), Leonardo da Vinci, 1490’lar

Aslında bu sahneyi resmeden pek çok eser bulunmaktadır. Ancak Da Vinci’ninkini ünlü yapan ise eserin tam olarak, Mesih’in “Hakikat şu ki; sizlerden birisi bana ihanet edecektir!”  dediği anı yakalamasıdır. Eser Milano‘daki Santa Maria delle Grazie’de sergilenmektedir.

17) Horas Kardeşler’in Yemini (Le Serment des Horaces), Jacques-Louis David, 1784

Kaynak: Wikimedia Commons.

Orta İtalya’daki iki şehrin savaşını anlatan bir Roma destanının gösterimi olan tablo da ünlü Louvre Müzesi’nde.

18) Kana’da Düğün (Nozze di Cana), Paolo Veronese, 1563

Kaynak: Wikimedia Commons.

İsa’nın suyu şaraba çevirme mucizesi gösterdiği ve Osmanlı sultanlarından esinlenen oryantal bir figürün de yer aldığı devasa tablo Louvre Müzesi’nde, kendisine ayrılan bir duvarda ziyaretçileri bekliyor.

19) Dünyevi Zevkler Bahçesi (The Garden of Earthly Delights), Hieronymus Bosch, 1490-1510

Tablo, cinsellik başta olmak üzere, dünyevi zevklerin cennet hayatını nasıl etkileyeceğine dair bir masal anlatmaktadır. Prado Müzesi’nde sergileniyor.

20) Uzun Boyunlu Meryem (Madonna dal Collo Lungo), Parmigianino, 1535-1540

Bir kilise için başlanan, ne yazık ki sanatçının ölümüyle yarım kalan eser Toskana Grandükü tarafından satın alınır. Günümüzde Floransa’daki Uffizzi Galerisi’nde sergilenmektedir.

Serinin ikinci yazısı olan “Sanat Bizim İçindir – 20 Ünlü Resim Nerede, II. seri” içeriğini okumak için adının üzerine tıklayabilirsiniz.