J.J. Marie Antoinette: Avusturya Saraylarından Concorde Meydanı’na

Masallar gibi bir hayat yaşayıp tüyleri diken diken eden bir sona sahip olan kraliçenin hikayesi bu. Kimileri ona saygı gösterdi, kimileri eleştirdi, kimileri ise nefret etti. Avusturya’da başlayıp Fransa’da bitecek olan hikayeyi gelin hep birlikte inceleyelim.

Josephe Jeanne Marie Antoinette.

Josephe Jeanne Marie Antoinette von Habsburg-Lorraine, 2 Kasım 1755’te Hofburg Sarayı’nda, Kutsal Roma İmparatoru I. Franz ve Maria Theresia’nın on beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Diğer kardeşlerine nazaran daha az akademik daha fazla ahlaki ve dini eğitim aldı. Kardeşlerinden özellikle kız kardeşi Maria Karolina ile arası oldukça iyiydi. Çocukluğu kedersiz, umursamaz bir halde geçti. Oyunlarda ve müzikte oldukça iyiydi.

Marie doğmadan kısa bir süre öncesine kadar Avusturya Fransa arasında büyük bir çekişme vardı. 1748 yılında bu çekişme Ekslaşapel Antlaşması ile son buldu. Bunun sonucunda Avusturya ve Fransa, Yedi Yıl Savaşları’nda müttefik oldular. Bu ittifakın sürekliliğini sağlamak amacıyla Fransa Kralı XV. Louis’in torunu ve veliahtı Louis-Auguste ile Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa’nın kızını evlendirmeye karar verdiler. Kendinden büyük iki kız kardeşi çiçek hastalığından vefat ettikleri için Marie 14 yaşında Fransa veliahtı ile nişanlandırıldı. Bu sırada Fransız dili ve kültürü konusunda Marie’nin eksiklerini gören annesi Kraliçe Theresa, kızının eğitimini bu yönde hızlandırdı.

Reklamlar

Düğün

18 Nisan 1770 yılında, Viyana’da, düğün damatsız bir şekilde gerçekleşti. Bunun sebebi Marie Antoinette’in Fransa’ya Avusturya arşidüşesi değil, Fransa döfnesi olarak girmesini sağlamaktır. 7 Mayıs’ta Avusturya’ya ait olan her şeyi geride bırakarak, Fransız kıyafetleriyle birlikte sınırı Döfnes Marie Antoinette olarak geçti.

Versay Sarayı .

Versay Sarayı’na geldiği gün, 16 Mayıs, yeni ailesi sayılan kraliyet üyesi fertleri ile tanıştı. O akşam görkemli bir düğün ile dünya evine girdiler. Kocası veliaht Louis-Auguste oldukça utangaçtı, yaşı Marie’den 1 fazlaydı ve daha önce herhangi bir romantik ilişkisi olmamıştı. Çift o gece Reims Başpsikoposu tarafından kutsanan yatak odasına götürüldü. Birkaç yıl boyunca cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Hatta bu sebeple evliliğin düzmece olduğu dedikoduları yayılmıştır.

İlk 7 yılında hamile olamayan Marie Antoinette, oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Zaten kendisini tam olarak kabul etmeyen Fransa, bu sebeple de Marie ile bağ kuramamışlardır. Sonunda veliaht prens tedavi olmuştur ve böylece ilk çocukları, Prenses Marie Therese dünyaya gelmiştir. Bu doğumda Marie Antoinette kalabalığın önünde olduğu için birçok kere bayılıp ayılmıştır ve bu sebeple bir sonraki doğumlarının izlenmesini yasaklamıştır.

“Erkek olsaydın devlete ait olacaktın, ama sen bana aitsin ve benim tüm alakama sahip olacaksın; mutluluklarımı paylaşacak, acılarımı azaltacaksın.”

Marie Antoinette
Reklamlar

Tutsak Yaşam

Bu sıradaki saray hayatı Marie için oldukça sıkıcıydı. Uyandığında odasında bir çok kişi oluyor, onlar giydiriyor, onlarla birlikte yemek yiyor ve gününü onlarla geçiriyordu. Bu onun hiç sevmediği bir durumdu.

“Rujumu tüm dünyanın gözü önünde sürüyorum, ellerimi tüm dünyanın gözü önünde yıkıyorum!”

Marie Antoinette

Özellikle kız kardeşi Maria Karolina’yı özleyen Antoinette, teselliyi Prenses Thérèse de Lamballe ve Kontes Polignac’ta buldu. Aynı zamanda eşinin en küçük kardeşi X. Charles ile de arası oldukça iyiydi. Siyasete hiçbir zaman ilgi duymadı. Bu konuda annesinin gönderdiği büyükelçi oldukça hayıflanmıştır. 10 Mayıs 1774’te, Marie Antoinette 19, eşi Louis-Auguste 20 yaşında iken Kral XV. Louis çiçek hastalığı sebebiyle vefat etti.

“Yüce tanrım, bize kılavuzluk et ve bizi koru. Ülkeyi yönetmek için henüz çok genciz”

XVI. Louis

XVI. Louis’in taç giyme töreni esnasında ülkede ekmek kıtlığı bulunmaktaydı. Bu dönemde bir çoğunun bildiği Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!” sözüne dair hiçbir kanıt yoktur ve büyük ihtimalle kötü amaçlı bir dedikodudur. Taç giyme töreni kıtlığa rağmen masraflıydı fakat halk buna aldırış etmeden coşkuyla kutladı.

Dedikodular Yükseliyor

1775 yılının Ağustos ayında X. Charles’ın bir erkek çocuğu oldu. Bu olay sonrası Marie Antoinette’in üzerinde gidildi ve genç Kraliçe günlerini yatakta ağlayarak geçirmeye başladı. Aynı zamanda büyük bir can sıkıntısı çekiyordu. Arkadaş çevresindeki sohbetler bayağı bir hal almıştı. Bu sıralar Paris’teki operalara gizlice gitmeye başladı. Bu, bir çok dedikoduya malzeme çıkardı. Herkes onun gizli sevgilileri olduğunu konuşuyordu. Marie Antoinette gün geçtikçe mutsuzlaşıyordu. Bu sıralarda para harcamayı oldukça artırdı, kumara başladı. Her fırsatta kumardaydı. Bir yandan da liyakat esası olmayan atamalar yapmaya başlamıştı. Bu, saraydaki huzursuzluğu giderek arttırdı.

Fransa’nın hali Marie Antoinette’inkinden daha beterdi. Savaş yükü ağır gelmişti. Vergiler azdı ve zaten az olan vergiler ile ekonominin yükü hafiflemiyordu. Bu esnada Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, kralı İngilizlere karşı mücadele veren Amerikalıları destekleme konusunda ikna etti. Bu Fransa için bir felaket oldu.

Reklamlar

1777’de Kutsal Roma İmparatoru, kız kardeşi Marie Antoinette’i ziyaret etti. Avusturyalılar Marie Antoinette’in erkek çocuk sahibi olamayışından dolayı endişeliydi. İmparator, evliliği denetlemeye gelmişti. Kız kardeşini kumar ve arkadaş seçimi dolayısıyla eleştiren imparator, kral XVI. Louis ile de cinsellik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. İşe yaramış olmalı ki 1778 Nisan’ında kraliçe gebe kaldı. Bu seferki bir erkek çocuğuydu, Louis Joseph. Peşinden 1781 yılında Louis Charles ve 1786’da Sophie Beatrix dünyaya geldi.

Yaşı ilerleyen kraliçe, savurganlığını azaltmaya başladı. Zamanının çoğunu çocuklarına ayırıyordu. Ayrıca hayır işleriyle uğraşıyordu, oldukça cömertti. Çocuklarıyla olan mutluluğu uzun sürmedi, bir yaşını henüz doldurmuş olan Sophie Beatrix öldü. Marie Antoinette, saatlerce ölü bedene sarılıp ağladı. Kısa bir süre sonra oğlu Louis-Joseph’in tüberküloz oldu, hastalığı oldukça ilerledi. Kraliçe, oğlunun son anına kadar yanında kaldı ve ona hizmet etti.

Fransa’da durum gittikçe kötüye gidiyordu. Soylular Asamblesi’nden sonuç alamayan kral, Sınıflar Meclisi’ni topladı. Bu da sonuç vermedi.

İhtilal

14 Temmuz 1789’da kalabalık bir grup, kraliyet otoritesini temsil eden Bastille Hapisanesi’ni bastı ve kontrolünü ele geçirdi. Sarayı panik havası bürüdü ve çoğu kişi kaçtı. Kral kalmak istedi, Marie Antoinette de istemeyerek de olsa eşinin yanında kalmayı tercih etti.

Delacroix‘nın Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosu,1830.

Ve bir sabah sarayı bastılar. Halk, kraliçeye oldukça öfkeliydi. Kraliçenin uzlaşma konusunda ümidi yoktu ve haklıydı da… Birkaç girişim denedilerse de cumhuriyetçiler tarafından püskürtüldü. Milli Kongre 21 Eylül’de monarşiyi feshetti. Louis-Auguste’u, 11 Aralık’a vatana ihanet suçuyla yargıladılar, 17 Ocak’ta idama mahkum ettiler. Son kez ailesiyle yemek yemesine izin verdiler. Sabah, kalabalığın tezahüratı ile idam ettiler. Marie Antoinette bu sırada yere yığıldı.

3 Temmuz 1793 gecesi, kraliyet yanlıları tarafından XVII. Louis ilan edilen Louis-Joseph ayrı bir yerde tutuldu. Marie Antoinette çocuğundan oldukça zor ayrıldı. Küçük Louis o geceden iki yıl sonra hapishanede öldü.

Reklamlar

2 Ağustos 1793’te Kraliçe kızından ayrılarak Conciergerie hapishanesinde nakledildi. 14 Ekim’de yargılanmaya başlandı. Akıl almaz suçlarla karşı karşıyaydı ve bitik bir haldeydi. Oy birliği ile idamına karar verildi. 16 Ekim 1793’te elleri bağlandı, saçı kesildi ve Paris sokaklarında dolaştırılarak Devrim Meydanı’na getirildi. 12’yi 15 geçe idam edildi.

İşte ihtişam, zevk ve harcamalarla sürülen bir hayatın sonu bu noktada bitmiş oldu. Kimine göre vatan haini kimine göre ise şehit sayıldı Marie Antoinette. Hakkında kitaplar yazdılar, filmler çektiler. Yüzyıllar boyunca adından söz ettirdi.