Herkesin Dostu Serinlik: Şekersiz, Tatlandırıcısız, Sütsüz, Unsuz, Glutensiz, Vegan ve Fruktaryen Beslenmeye Uygun Ama Pek De Ketojenik Sayılamayacak Dondurma Tarifi

İçindeki katkı maddeleri nedeniyle hazır dondurma almak istemiyor ama yine de dondurmasız yapamıyor musunuz? Uzun süredir ev yapımı kolay bir dondurma tarifi arıyor ama bulamıyor musunuz? Kaynatıp dondurduğunuz süt buz kesiyor ve yerken göz yaşlarınız sel olup akıyor mu?

Arayışınız sona erdi, ve bu sefer hayal kırıklığına uğramayacaksınız! Bu içerikte hiç öyle dondurmanın tarihçesine falan girmedik; kim bulmuş, yok efendim kim yaymış hiç umrumuzda olmadı. Yaptık yaptık yedik, doymadık bir daha yedik.

Yumuşacık bir aroma için şeftaliyi deneyin.

Tabi ki de dondurma olduğu için 12 saat süren bir hazırlama aşaması var. Ama bu sefer malzemeleri karıştırdıktan sonra değil, önce donduracaksınız. Donmuş malzemeleri işledikten sonra hemen kaşıklayabilirsiniz. Temel iki malzemeyi kullandıysanız dondurmanız sadece 210 kcal civarında olacaktır.

Malzemeler (1 Porsiyon)

  • 2 muz
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 porsiyon başka meyve (önerilir)
  • Fındık içi (önerilir)
  • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (önerilir)

Önerilen malzemeleri kullanmadan da istediğiniz dondurmayı yapabilirsiniz. Dondurmanıza aromasını vermek istediğiniz meyvelerden bu tarife en çok yakışanları böğürtlen, şeftali, çilek olacaktır. Karpuz gibi aşırı sulu meyveler dondurmanın kovamını bozabilir fakat seçim tamamen size kalmış. Fındık yerine badem ya da Antep fıstığı içi kullanabilirsiniz. Meyve aromasından hoşlanmıyorsanız son üç malzeme yerine kakao tozu ve parça çikolata ya da hindistan cevizi kullanabilirsiniz.

Muzları iri doğramanız, yapım aşamasında daha az erime riski sağlayacaktır.

Bir muzu yaklaşık 8-10 parçaya bölün ve kullanacağınız diğer meyveyi de küp şeklinde doğrayın. Çilek, böğürtlen, ahududu gibi orman meyvelerini oldukları gibi yıkayıp kuruttuktan sonra kullanabilirsiniz. Her türlü meyvenin sapını-çöpünü-çekirdeğini çıkarmayı ihmal etmeyin. Bütün meyveleri ayrı kilitli poşetlerde buzluğa koyun ve en az 12 saat bekletin.

Bir mutfak robotu/rondo ya da smoothie mikserine, buzluktan çıkarıp bir dakika kadar beklettiğiniz donmuş muzu ve limon suyunu koyun ve en zayıf ayarda çekin, ara sıra durup dikkatlice ters yüz ederek karıştırın ama bu işlemi çok fazla uzatmayın. Neredeyse pürüzsüz bir krema kıvamına geldiğinde içine seçtiğiniz diğer meyvenizi ve istiyorsanız fındıklarla vanilya özütünü ekleyin. yavaş ayarda her şey özdeşleşene kadar aralıklarla çevirerek karıştırın.

Her şey bir kere özdeşleştiğinde en yüksek ayarda on saniye kadar çalıştırın. Eğer dondurmanızın hazırlanması toplamda on dakikadan fazla sürdüyse dondurmanız erimeye başlayabilir ve muhtemelen kullandığınız mutfak aygıtı yanlış bir seçimdir. Yemeye en uygun sıcaklık ve dokuda olan dondurmanızı derhal tabağa doldurun ve tüketin. Bir dahaki sefere başka bir tarif deneyin. Yaratıcılığınızı kullanın!

Tarifi yaban mersini ve turna yemişi gibi ilgi uyandıran aromalarla da besleyebilirsiniz.

Dondurmayı hemen tüketmek istemiyorsanız bir kaba koyup buzlukta tutabilirsiniz. Yemeden önce oda sıcaklığında 5-10 dakika kadar bekletmeniz önerilir. Eğer dondurmanız yapım esnasında yenilemeyecek kadar eridiyse yine buzluğa kaldırabilir ve sadece yarım saat sonra tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer meyve şekeri alımını sınırlayan bir durumunuz varsa bu tarifi uygulamadan önce bir doktora danışınız. Mutfak makineleri tehlikelidir. Eğer yaşınız küçükse bir büyüğünüzden yardım alınız.

Afiyet, bal, şeker olsun ama asla löp löp et olmasın!